You are here

FJFI ČVUT navázala spolupráci v oblasti jaderné chemie s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislavě. Cílem partnerství je podpořit společné vědecké aktivity, rozvoj odborných znalostí studentů i akademických pracovníků a posílit spolupráci mezi oběma institucemi v oblasti jaderné chemie a souvisejících disciplín. „Mám z podpisu těchto dohod velkou radost. Vzniknou společná pracoviště, posílíme vzájemné mobility a budeme řešit společné úlohy,“ uvedl na společném jednání Róbert Zsembera, zplnomocněnec Vlády SR pro rozvoj lidských zdrojů v jaderném odvětví. Konkrétně dohoda počítá se vznikem společné výzkumné laboratoře pro izotopovou analýzu metodou LIBS (Laser-Induced Breakdown Spectroscopy), vytvořením společných řešitelských týmů a přípravou výzkumných projektů. Součástí spolupráce budou také společné publikační výstupy, vedení závěrečných a kvalifikačních prací či zapojení odborníků z obou univerzit do výuky a vzdělávacích aktivit. Delegaci Ministerstva školství, výzkumu, vývoje a mládeže Slovenské republiky čekala kromě společného jednání a podpisu smluv také exkurze na výzkumné reaktory ČVUT. „Vy jste tímhle v Česku spustili jadernou renesanci,“ pronesla při pohledu do nitra nejmladšího jaderného reaktoru v Česku, VR-2, Alena Sabelová, státní tajemnice Úřadu pro předsedu vlády SR pro Plán obnovy a znalostní ekonomiku.